Poniższy artykuł autorstwa Daniela Portera pochodzi ze strony internetowej Amerykańskiej Akademii Okulistyki ( American Academy of Ophthalmology.

Często zastanawiasz się, jak operacja oka lub stan oczu wpłynie na Twój trening lub aktywność fizyczną. Chociaż ważne jest, aby pozostać aktywnym, niektóre ćwiczenia mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Oto ogólne wytyczne, które mogą Ci pomóc, ale pamiętaj by zawsze skonsultować się z okulistą przed wznowieniem jakiejkolwiek formy ćwiczeń.

Zaćma i ćwiczenia

Czy ćwiczenia mając zaćmę są bezpieczne?

Ćwiczenia nie pogorszą zaćmy (mętna naturalna soczewka wewnątrz oka). Ale zaćma, która ogranicza nasz wzrok, może utrudniać bezpieczne wykonywanie ćwiczeń lub uprawianie sportu. Jeśli zaćma nie wpływa na pogorszenie wzroku, możesz kontynuować normalną aktywność fizyczną.

Wznowienie aktywności fizycznej po operacji zaćmy.

Operacja usunięcia zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki, która ogranicza widzenie. Po operacji istnieje kilka ograniczeń aktywności, co pomaga zapewnić szybszy powrót do zdrowia, w tym:

Zakaz pływania. Woda może powodować infekcję lub podrażniać oko. W zależności od operacji pływanie (w dowolnym rodzaju wody) może być ograniczone do 4 tygodni, aby chronić oko.

Żadnych forsownych ćwiczeń. Duże skoki tętna mogą podnieść ciśnienie w oku, co może zakłócić gojenie oka.

Unikaj podnoszenia ciężarów lub innych ciężkich przedmiotów.

Nie umieszczaj głowy poniżej pasa, na przykład w pozycjach jogi.

Niewymagająca aktywność fizyczna, taka jak spacery, może być dozwolona wkrótce po operacji. Pamiętaj, aby nosić okulary przeciwsłoneczne, ponieważ Twoje oko będzie szczególnie wrażliwe na światło. Okulary przeciwsłoneczne zapobiegają również przedostawaniu się kurzu i innych czynników drażniących do oczu.

Twój okulista z pewnością doradzi, kiedy będziesz mógł wznowić bardziej energiczne i wymagające ćwiczenia.

 

Ograniczenia ćwiczeń po kapsulotomii tylnej.

Często po operacji zaćmy aby uzyskać wyraźne widzenie potrzebne jest wykonanie laserowania. Zazwyczaj po kapsulotomii tylnej nie ma żadnych ograniczeń aktywności fizycznej, ale dla własnego bezpieczeństwa skonsultuj się z chirurgiem-okulistą.

Urazy oczu i ćwiczenia

Porozmawiaj ze swoim okulistą przed wznowieniem ćwiczeń po urazie oka. W przypadku urazów, takich jak uszkodzenie rogówki, wrzód rogówki lub pęknięcie gałki ocznej, oko jest bardziej podatne na dalsze obrażenia i infekcje. 

Podczas rekonwalescencji:

Unikaj ćwiczeń – zwłaszcza sportów kontaktowych – aby oko się zagoiło.

Pływanie nie jest bezpieczne. Przez otwór w rogówce może dostać się do oka niebezpieczny mikrob zwany Acanthamoeba.

 

Jaskra i ćwiczenia

Ograniczenia ćwiczeń dla osób z jaskrą.

Regularne, nie wymagające ćwiczenia fizyczne są w przypadku jaskry zdrowe i bezpieczne. Trudne i wymagające ćwiczenia mogą podnieść ciśnienie wewnątrz oka co może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty wzroku.

Dla tych, którzy uprawiają jogę, zalecane jest unikanie przebywania dłuższy czas w pozycji głową w dół, takich jak:

Pies z głową w dół

Wygięcie do przodu stojąc

 

Jeżeli podnosisz ciężary lub ćwiczysz mięśnie brzucha, obserwuj swój oddech:

Wstrzymywanie oddechu może podnieść ciśnienie w oku i powodować inne problemy zdrowotne.

Nigdy nie wstrzymuj oddechu podczas podnoszenia ciężarów, chyba że zaleci to wykwalifikowany trener.

 

Powrót do aktywności fizycznej po operacji jaskry

Ograniczenia różnią się w zależności od rodzaju zabiegu jaskry:

Chirurgia laserowa: zazwyczaj nie ma żadnych ograniczeń, ale należy potwierdzić to u swojego chirurga-okulisty.

Operacja implantacji rurki: Nie pływać ani nie dopuszczać do bezpośredniego kontaktu wody z oczami. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, schylania się. Lekkie ćwiczenia, takie jak spacery są zazwyczaj dozwolone.

 

LASIK operacja i ćwiczenia

Bezpieczna aktywność po chirurgii refrakcyjnej to między innymi:

Zakaz pływania i wystawiania oka na działanie wody przez co najmniej 2 tygodnie, aż oko się zagoi.

Zakaz forsownych ćwiczeń i sportów kontaktowych przez okres do 1 miesiąca.

Kiedy jesteś na zewnątrz, noś okulary przeciwsłoneczne — nawet w pochmurne dni — aby chronić oczy przed promieniami UV i zanieczyszczeniami.

 

Choroby siatkówki i ćwiczenia

Czy mogę uprawiać sport z chorobą siatkówki?

Siatkówka to wrażliwa na światło tkanka, która wyściela tylną część oka. W przypadku osób ze schorzeniami siatkówki, takimi jak zwyrodnienie siatki, wysoka krótkowzroczność lub tylne odwarstwienie ciała szklistego, istnieje większe ryzyko odwarstwienia siatkówki. Sporty, które obejmują uderzenia w głowę i możliwość urazu kręgosłupa szyjnego lub urazu oka, zwiększają to ryzyko jeszcze bardziej.

 

Podczas gdy większość ćwiczeń jest dla nas bezpieczna to gdy kondycja siatkówki nie jest pewna, najbezpieczniej będzie unikać:

Boksu, kickboxingu i innych sporty walki

Skoków na bungee

Spadochroniarstwa

Jeśli masz pozwolenie na uprawianie sportów, takich jak koszykówka noś okulary ochronne, aby zapobiec obrażeniom oczu.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby z chorobami siatkówki są zachęcane do ćwiczeń. Korzystnie wpływa to na ogólny stan zdrowia, a nawet może poprawić stan zdrowia oczu. W przypadku związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej i retinopatii cukrzycowej związanej z wysokim ciśnieniem krwi i wysokim poziomem cholesterolu – obniżenie tych ważnych wskaźników zdrowotnych przy regularnych ćwiczeniach może również ograniczyć postęp choroby oczu.

Jeśli podczas lub po ćwiczeniach  zauważysz tak zwane “męty”, błyski światła lub inne zmiany w widzeniu, jak najszybciej skontaktuj się z okulistą.

 

Wznowienie aktywności fizycznej po operacji siatkówki.

Specjaliści chorób siatkówki stosują się do ogólnych wytycznych dotyczących bezpiecznego powrotu do ćwiczeń. Wytyczne te nie będą miały jednak zastosowania do każdego pacjenta. Zapytaj swojego chirurga-okulistę, kiedy możesz wrócić do aktywności fizycznej.

 

Zaleca się brak forsownych (trudnych lub wymagających) ćwiczeń przez 1 do 2 tygodni po większości operacji siatkówki. Lekka aktywność, taka jak spacery, może być bezpieczne ale jak we wcześniejszych przypadkach należy zapytać swojego lekarza okulistę.

Zabronione jest:

Pływanie (lub bezpośredni kontakt oczu z wodą) przez 1 do 2 tygodni po większości operacji siatkówki.

Latanie, przebywania na dużych wysokościach na przykład w górach i nurkowania.

 

Te i wszystkie inne aktywności fizyczne są bardzo niewskazane, dopóki pęcherzyk gazu nie zniknie. Lekarz okulista na pewno udzieli wskazówek, kiedy będzie można bezpiecznie powrócić do bardziej wymagającej aktywności fizycznej.